„Uśmiech kosztuje mniej od elektryczności a daje więcej światła”. Dlaczego jeszcze warto praktykować grymas „banana na twarzy”?

Autor: Lucyna Białek


Co roku, w każdy pierwszy piątek października obchodzony jest Światowy Dzień Uśmiechu. Pomysłodawcą tego święta jest Harvey Ball, twórca słynnej uśmiechniętej buźki na żółtym tle. Znaczek ten powstał w 1963 r. Miał on symbolizować bezinteresowny uśmiech w kontakcie z drugim człowiekiem. Przypomnieć o dostrzeganiu innych, zachęcić do zatrzymania się w nieustającym pędzie życia . Uświadomić nam, że ofiarowując uśmiech drugiej osobie, czynimy lepszym świat tej osoby i nasz własny.

Ponadto uśmiech wpływa pozytywnie relacje międzyludzkie, zbliża do siebie ludzi, pozwala budować zaufanie, sprzyja integracji . Uśmiechnięci ludzie przyciągają do siebie innych.
Od uśmiechu do śmiechu jest już bardzo blisko. A śmiejąc się działamy korzystnie na własne zdrowie i wzmacniamy odporność. Dotleniamy mózg, obniżamy poziom stresu,” odkurzamy płuca”, produkujemy hormony szczęścia , czyli endorfiny. Badania potwierdzają wpływ uśmiechu i śmiechu na długość życia. Obliczono, że ludzie , którzy często i z łatwością się uśmiechają, przedłużają swoje życie o ok. 7 lat. Z kolei 3 minuty intensywnego śmiechu dziennie jest dla organizmu jak 15 minut joggingu.

Wolontariusze Fundacji Dr Clown, zarówno z Opolszczyzny jak i pozostałych Oddziałów, Światowy Dzień Uśmiechu świętują praktycznie cały czas . Istotą ich pracy jest uzyskiwanie najpiękniejszego grymasu twarzy u tych, których odwiedzają w szpitalach i innych placówkach. Ostatnio w ramach akcji Tydzień Uśmiechu z Fundacją Dr Clown #uśmiechpodajdalej, dzielą się za pośrednictwem Internetu, ciekawostkami naukowymi o śmiechoterapii , załączając do tego humorystyczne załączniki w postaci zabawnych filmików. Bo chcą „zarażać” pozytywną energią oraz uświadamiać jak bardzo uśmiech i śmiech są nam potrzebne w życiu. A Jeśli ktoś zamieszkujący region opolski, nosi w sobie pokłady uśmiechu, humoru , a nawet „wybujałej radości życia” i chciałby się nimi dzielić z innymi , to będzie mile widziany w fundacyjnym gronie doktorów klaunów. Więcej informacji na Facebooku- Fundacja „ Dr Clown” Region Opolszczyzna, pod numerem telefonu 600 918 755 i w kontakcie mailowym – marta.szewerda@drclown.pl


Na koniec prośba do każdego, kto czyta ten artykuł:
„Uśmiechem zmieniaj świat i nie pozwól aby świat zmienił Twój uśmiech”, ponieważ „uśmiech to taka krzywa, która wszystko prostuje”.

Polecamy również: