źródło: USK w Opolu

Skrócenie czasu operacji, a także pobytu pooperacyjnego w szpitalu, przyspieszona rekonwalescencja oraz zminimalizowanie ewentualnych powikłań pooperacyjnych, to tylko niektóre zalety zastosowania Excelsius GPS.
Do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu trafił robot neurochirurgiczny – Excelsius GPS. Jest jednym z trzech obecnie dostępnych w Polsce, a w Europie jest ich zaledwie trzynaście.
System umożliwia nawigację chirurgiczną w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem obrazów radiologicznych pacjenta i prowadzi trajektorię specjalistycznych instrumentów chirurgicznych przy użyciu ramienia robotycznego wzdłuż ścieżki określonej przez chirurga. „Przed przystąpieniem do zabiegu chirurg może tworzyć i zapisywać trajektorie, uzyskiwać do nich dostęp i przeprowadzać ich symulację” – podkreśla Kierownik Oddziału Neurochirurgii dr hab. n. med. Dariusz Łątka. Oznacza to, że instrumenty są tak prowadzone, by poruszały się po trajektorii określonej przez chirurga, a pozycje instrumentów chirurgicznych są śledzone w obszarze anatomicznym pacjenta oraz nieustannie aktualizowana jest ich pozycja.









Dzięki oprogramowaniu systemu, które jest integralną częścią robota, można zobrazować jak rzeczywista pozycja i ścieżka podczas zabiegu odpowiada założonym planom przedoperacyjnym i może pomóc prowadzić chirurga wzdłuż zaplanowanej trajektorii.
W zgodnej ocenie neurochirurgów z USK robotyzowana chirurgia kręgosłupa jest ogromną zaletą dla pacjentów, gdyż należy do technik małoinwazyjnych pozwalających na zmniejszenie utraty krwi, zwiększenie precyzji wykonywanego zabiegu operacyjnego i zdecydowane skrócenie czasu operacji. Dodatkową zaletą jest redukcja promieniowanie jonizującego na sali operacyjnej, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo i komfort pracy chirurgów.