Tej choroby nie wyleczysz. Rozmowa z specjalistą chorób płuc

Rozmawiała: Ewa Bilicka-Stęporowska


Na pytania dotyczące Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc odpowiada dr n. med. Ewa Skrzypczyńska – specjalista chorób płuc, ordynator oddziału pulmonologii Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.

– Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to  podstępna choroba. Gdy pacjent zwraca uwagę na jej objawy, połowa jego płuc jest zdemolowana. Dlaczego tak długo bagatelizujmy objawy POChP?

– Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to schorzenie przewlekłe nie dające początkowo wyraźnych objawów poza kaszlem. Kiedy pacjent odczuwa nasilone dolegliwości w postaci spadku tolerancji wysiłku, zazwyczaj ma już znaczne zaburzenia wentylacji lub wręcz niewydolność oddechową. Ta choroba dotyczy przede wszystkim palaczy. Pierwszymi objawami POChP jest kaszel, który zazwyczaj nie niepokoi pacjenta. Potem pojawia się duszność –  początkowo wysiłkowa a z czasem także w spoczynku, z towarzyszącym  świszczącym oddechem, czasami z objawami ucisku w klatce piersiowej. Gdy chory decyduje się na konsultację, lekarz zleca rentgen płuc oraz spirometrię, która jest podstawowym badaniem służącym rozpoznaniu choroby.  

– I okazuje się, że choroba jest zaawansowana?

– Na etapie, gdy objawy takie jak kaszel występują od dłuższego czasu a dodatkowo pojawia się duszność – spirometria zazwyczaj  wskazuje na znacznego stopnia obturacyjne zaburzenia wentylacji, które są nieodwracalne.

fot. Szpital Wojewódzki w Opolu

– Skoro to tak podstępna choroba, to czy nie warto raz w roku profilaktycznie robić sobie badanie jakim jest spirometria płuc?

– Pamiętajmy, że POChP dotyczy głównie nałogowych wieloletnich palaczy. Przesadą byłoby więc, gdyby każdy z nas co roku robił sobie spirometrię. Natomiast pacjenci z tzw. grupy ryzyka powinni wykonywać to badanie regularnie przynajmniej raz w roku.

– Powiedziała Pani, że POChP nie można już wyleczyć.

– Tak, ponieważ zmiany strukturalne w pęcherzykach płucnych i oskrzelach w postaci pojawienia się pęcherzy rozedmowych oraz zwężenia światła oskrzeli, a co się z tym wiąże – upośledzeniem ewakuacji wydzieliny z dróg oddechowych – jest nieodwracalne i z biegiem lat postępuje. Natomiast regularnie stosując leki możemy łagodzić objawy choroby zmniejszając duszność  a przede wszystkim zapobiegać zaostrzeniom choroby, które są zlym czynnikiem rokowniczym.

– Czy można operacyjnie leczyć POChP?

– Tak stosowane są metody chirurgiczne usuwania pęcherzy rozedmowych choć w zaawansowanym stadium choroby jedynym ratunkiem może być przeszczep płuca W tym zakresie współpracujemy ze  Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu i mamy kilku pacjentów, u których ta metoda doprowadziła do radykalnej poprawy komfortu życia.

– Jakie szanse mają chorzy na POChP, jeśli dojdzie u nich do zakażenia wirusem SarsCoV-2?

– Pacjenci z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, w tym POCHP, mają zwiększone ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia. Z uwagi na znaczne upośledzenie wentylacji i niewydolność oddechową nierzadko niestety muszą być poddawani wentylacji mechanicznej.

fot. Szpital Wojewódzki w Opolu

WAŻNE:

19 listopada obchodzimy Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Ta choroba rozwija się u osób mających zwykle objawy kliniczne  przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy płuc. 

Jednym z czynników wpływających na powstawanie choroby jest bierne i czynne palenie papierosów. Należy mieć świadomość, że dym tytoniowy powoduje przewlekłe zapalenie jako odpowiedź obronną organizmu.

Dlatego: 

  1. Rzuć palenie
  2. Unikaj przebywania wśród osób palących papierosy
  3. Poza tym – staraj się chronić przed zakażeniami dróg oddechowych. Prowadź zdrowy tryb życia
Wszystkiego Dobrego dla Seniora Akcja wolontariuszy Fundacji Dr Clown dla seniorów z opolskiego hospicjum
Listonosze radości – tak można określić funkcję wolontariuszy Fundacji Dr Clown Region Opolszczyzna, którzy kilka dni temu, 14 listopada pojawili …
Laptop dla każdego nauczyciela liceum i szkoły zawodowej
1633 nauczycieli z 41 liceów i 2 159 nauczycieli z 54 szkół zawodowych otrzyma laptopy wraz z oprogramowaniem. 3792 komputery …
Zapraszamy na (O)Polsko-Węgierski Event
Węgry kojarzymy najsilniej z winem, wypoczynkiem nad Balatonem, zwiedzaniem Budapesztu, papryczkami i gulaszem. Z niezwykle trudnym językiem, niepodobnym do innych …
Najsmutniejszy dzień ze smutnych
Co roku 1 listopada tłumy ludzi odwiedzają groby swoich bliskich. Po raz pierwszy, od niepamiętnych lat, mamy zamknięte cmentarze. Pandemia …
Schron dla stron. Książka dla każdego
W 2019 roku 39% Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki. Okres zamknięcia się w domach przyczynił się zapewne do wzrostu …
ROZMOWA – Marek Wołyński
– Słyszałem, że ponoć mieliśmy najlepszy dla nas rok od początku transformacji. – A kto ci to powiedział? – Taka …