adorable animal blur cat

Mruczące święto 8 sierpnia, czyli Kot też ma swój Dzień

Autor: Lucyna Białek


Mówi się o nich, że spadają na cztery łapy i chodzą własnymi drogami.  Zagadkowe, niezależne, rozkoszne i kapryśne. Jaka jest natura kotów?  Co warto o kotach, które obchodzą swoje święto 8 sierpnia.

I co z powiedzeniem ,że psy mają właścicieli a koty mają służących? 

Kota nie wytresujemy, zawsze będzie miał własne zdanie, które nam  z pewnością zademonstruje.   Wszystkie nowe przedmioty w domu  a także półki, szafki i inne elementy wyposażenia domowego obejmie w posiadanie, czyli się na nich położy, usiądzie, rozłoży, obwącha. Nawet jeśli nie zrobi tego przy nas bo  będziemy  go przeganiać, to możemy być pewni ,że dokona tego po naszym wyjściu z domu. 

 Koty na pewno są mniej ostentacyjne w  okazywaniu uczuć od psów ale też potrafią okazywać czułość i też jej potrzebują . Tylko należy dać im więcej czasu i wolności.

Kiedy już zdecydują się same przyjść do naszego  łóżka, przytulając  się   w postaci zwiniętego kłębuszka , ich mruczanki  brzmią jak najpiękniejsza kołysanka i sprawiają, że śpi się lepiej.

           A oto kilka  kocich  ciekawostek:

  • Serca kotów biją dwa razy szybciej niż u ludzi. Serce kota ma 110-140 uderzeń na minutę.
  • Koty domowe mają 95,6% wspólnego składu genetycznego z tygrysami. Podzielają one również wiele podobnych zachowań, takich jak znakowanie zapachem, czy śledzenie ofiar.. Wszystkie koty mają unikalne odciski nosa.
  • Koty wydają ponad 100 różnych dźwięków, podczas gdy psy mogą wydawać około 10
  • Posiadanie kota przynosi korzyści zdrowotne- zmniejsza ryzyko udaru mózgu i zawału serca o jedną trzecią. Mruczenie – pozytywnie  wpływa na układ nerwowy i psychikę, u ludzi poprawia się krążenie krwi w mózgu, normalizuje ciśnienie krwi,   się rytm serca i zwiększa się odporność na przeziębienie. Koty, delikatnie drapiąc pazurkami człowieka, drażnią tzw. „strefy refleksyjne”, jak instrumenty podczas akupunktury.

Międzynarodowy Dzień Kota  to święto zainicjowane we Włoszech w  1990, w Polsce obchodzone od 2006 r, mające na celu niesienie pomocy kotom bezdomnym, wolno żyjącym , które straciły swój dom.

Wszystkim  mruczkom  składam najlepsze życzenia  dobrego ciepłego domu  i  ludzkiej miłości. A teraz pójdę podrapać za uszkiem moich kocich ulubieńców. Może jakiś wyjątkowy smakołyk im dorzucę?