Melioracja na polach Opolszczyzny. Czy grozi nam kolejna katastrofa?

Wystarczyło kilka dni opadów, a wiele obszarów na terenie Opolszczyzny zostało podtopionych. Co ciekawe, często miejsca te znajdują się daleko od rzek. Jaka jest przyczyna tych zjawisk i jak sobie z nimi radzić?

„Rowy, studzienki i przepusty melioracyjne są niedrożne. Nie dbają o nie ani właściciele, ani starostowie. Zaniedbane i niesprawne urządzenia melioracyjne utrudniają zarządzanie na użytkach rolnych i grożą lokalnymi podtopieniami” – tak alarmowała Najwyższa Izba Kontroli 10 lat temu.

Czy sytuacja uległa poprawie? O szczegółach w „Rozmowie przy oknie”. Gościem Janusza Maćkowiaka był Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej w Opolu.

Polecamy również:

Ekologiczne rozwiązania w praktyce. Jak gasić dach pokryty panelami słonecznymi?
Panele słoneczne na stałe wpisały się w krajobraz polskich miast i wsi. Pomagają oszczędzać pieniądze, produkują energię w sposób ekologiczny. Czy jednak są bezpieczne? Jak i czym gasić pożar domu pokrytego tymi urządzeniami?
Opolszczyzna potęgą win
W południowych krajach Europy produkują wina, bo pogoda i temperatura temu sprzyja. W Polsce wrzesień i październik to zbiory owoców takich jak jabłka, śliwki, gruszki. Słyniemy z przygotowanych na zimę kompotów, nalewek i …