Komórka i Skype pomagają w kontakcie pacjenta z bliskimi

Autor: Ewa Bilicka-Stęporowska


Zdjęcie: Szpital Wojewódzki w Opolu, na zdjęciu Aurelia Warzecha z OAiIT

Pacjenci oddziału chorób zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego w Opolu mogą kontaktować się ze swoimi bliskimi za pomocą aplikacji skype. Ponadto pacjentom tego oddziału oraz oddziału anestezjologii i intensywnej terapii oddano do dyspozycji telefony komórkowe, z których pacjenci może dzwonić do swych bliskich, jak i odbierać połączenia.

– Telefony wraz z opłaconymi kartami SIM otrzymaliśmy w ramach programu „Bądź przy mnie – wsparcie społeczne i duchowe dla pacjentów”, realizowanego przez Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. – mówi dr Julian Pakosz, dyrektor ds. medycznych Szpitala Wojewódzkiego w Opolu – Trafiły na oddziały, gdzie izolacja pacjentów jest szczególnie dotkliwa zarówno dla nich, jak i ich rodzin. W razie potrzeby – pracownicy oddziałów pomagają pacjentom w wykonaniu lub odebraniu połączenia.

Natomiast kontakt z pacjentami oddziału zakaźnego za pośrednictwem skype  możliwy jest dzięki urządzeniom szpitalnym (tzw. tabletom medycznym).  Jak informuje Aurelia Warzecha, pielęgniarka oddziałowa oddziału anestezjologii i intensywnej terapii telefony są bardzo przydatne. – Mimo, że pacjenci mają własne telefony, rodzina często dzwoni na telefon programu „Bądź przy mnie” – mówi – To ułatwienie kontaktu było szczególnie przydatne w okresie świąteczno noworocznym.

Zdarza się, że pacjenci mają kłopot z obsługą komórki lub komórki są rozładowane – wtedy proponujemy, by skorzystali z naszego sprzętu. Z uwagi na fakt, że na naszym oddziale wchodzimy do pokojów pacjentów w stroju zabezpieczającym, prosimy, aby bliscy, chcący skontaktować się z pacjentem, najpierw ustalali godziny takiego kontaktu dzwonią na dyżurki naszego oddziału. Wtedy mamy czas, aby przygotować się do wniesienia telefonu lub tabletu na salę chorych.

Aleksandra Tkaczuk, pielęgniarka oddziałowa oddziału chorób zakaźnych

Ważne:

  1. Z pacjentami oddziału anestezjologii i intensywnej terapii – kontakt możliwy jest za pomocą dodatkowego telefonu – 724 229 452
  2. Z pacjentami oddziału chorób zakaźnych można kontaktować się za pomocą:

– aplikacji Skype: Szpital Opole Zakaźny 1 (pacjenci z 1-go piętra) oraz Szpital Opole Zakaźny 2 (pacjenci z 2-go piętra) 

– telefonu –  724 229 454

– wcześniej proszę ustalić godzinę połączenia: 77 44 33 043 – dyżurka pielęgniarek z 1-go piętra, 77 44 33 016 – z  2-go piętra)