Ikona pop-artu. 92 lata temu urodził się Andy Warhol

6 sierpnia 1928 roku w Pittsburghu, urodził się Andy Warhol, przedstawiciel pop-artu, malarz, reżyser, producent filmowy, fotograf, rzeźbiarz, pisarz i biznesmen. Co istotne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, Warhol z pochodzenia był Słowakiem. Jego rodzice wyemigrowali do USA z nadzieją na lepsze życie.

Do najsłynniejszych prac artysty należą sitodruki z popularnymi produktami, takimi jak zupa Campbella czy Coca-Cola, celebrytami i politykami oraz krzesło elektryczne. Warhol w swojej pracy nie ograniczał się do jednego kierunku sztuki, w założonej przez siebie pracowni – The Factory, położonej przy Union Square w Nowym Jorku zatrudniał i nadzorował artystów zaangażowanych w produkcję druków, butów, filmów i książek. Nazwa pracowni również nie była przypadkowa, sztukę traktował w sposób masowy, sitodruki pozwalały na stworzenie wielu kopii tego samego obrazu. Również podejście do kwestii finansowych wyróżniało go na tle wielu artystów. Warhol miał kiedyś stwierdzić, że „zarabianie jest sztuką i praca jest sztuką, a dobry biznes jest najlepszą sztuką”.


Pop-art doskonale wpisywał się w boom konsumpcyjny lat 60. XX wieku. Ilość artykułów na rynku oraz ich cena sprawiły, że życie Amerykanów zmieniło się raz na zawsze. Warhol skomentował to tak:

Wspaniałe w tym kraju jest to, że Ameryka zaczęła tę tradycję, w której najbogatsi konsumenci kupują zasadniczo te same rzeczy co najbiedniejsi. Możesz oglądać telewizję i zobaczyć Coca-Colę i wiesz, że prezydent pije Colę, Liz Taylor pije Colę i pomyśl, że ty też możesz pić Colę. Cola to Cola i za żadną sumę pieniędzy nie kupisz lepszej Coli od tej, jaką pije bezdomny na rogu. Wszystkie Cole są takie same i wszystkie Cole są dobre. Liz Taylor to wie, prezydent to wie, bezdomny to wie i ty to wiesz.

Andy Warhol zmarł 22 lutego 1987 roku w szpitalu w Nowym Jorku. Przyczyną śmierci były powikłania po usunięciu pęcherzyka żółciowego. Pochowano go na cmentarzu katolickim w Pensylwanii, niedaleko Pittsburgha. Miał 58 lat.

Więcej na temat życia i twórczości artysty możecie dowiedzieć odwiedzając jego wirtualne muzeum: www.warhol.org, oraz z filmu: „Andy Warhol życie i twórczość”:

Polecamy również:

„ASANTE SANA” – Pomaga nie tylko na służbie
Gdy po raz pierwszy dotarła do niewielkiej wioski Masajów i zobaczyła biedę …
1 kwietnia. Czas na żarty oraz Klaunów
Uwaga, uwaga. Komu dziś zabraknie czujności, ten zostanie ofiarą dowcipu. Jednym słowem, …